Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeRakLı Forum| MeRak Ettiğiniz herşey => Paylaşımın en meraklı adresi

AnasayfaAnasayfa  PortaLPortaL  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  İLetişim  

ALay Etmenin Cezası

5 posters
YazarMesaj
мєяу´
Administrator
Administrator
мєяу´

Teşekkür Puanı : 3891
Rep Puan : 251
İsim : Merve
Kadın
Ruh HaLi : ALay Etmenin Cezası Agresi10
Takım : ALay Etmenin Cezası D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802
MadaLyaLarım : ALay Etmenin Cezası Ftzv9l

ALay Etmenin Cezası Empty
MesajKonu: ALay Etmenin Cezası   ALay Etmenin Cezası Icon_minitimePtsi Şub. 09, 2009 5:36 pm

ALAY ETMENİN CEZÂSI

Hacı Bayram-i Velî'nin doğduğu Zülfadl (Sol-Fasol) köyünden bir genç askere çağrılmıştı. Yetim olan bu temiz genç, babasından kalma birkaç altınını, annesinden kalan hâtıra bilezik ve küpleri emânet edecek bir kimse bulamadı. Hepsini küçük bir çekmeceye koyup, Hacı Bayram-ı Velî'nin türbesine getirdi. Türbeyi ziyâret edip;
"Yâ hazret-i Hacı Bayram-ı Velî! Beni vatanî vazifemi yapmak için çağırdılar. Annemden ve babamdan kalma şu hâtıraları emânet edecek bir kimse bulamadım. Bu küçük çekmeceyi zâtı âlinize emânet bırakıyorum. Eğer askerden dönersem, gelir alırım. Şâyet dönemezsem, istediğiniz bir kimseye verebilirsiniz!" diye münâcaat etti.
Sonra çekmeceyi sandukanın kenarına koyarak ayrıldı.
Aradan yıllar geçti. Gencin askerliği bitti ve emânetini almak üzere Hacı Bayram-ı Velî'ye geldi. Ziyâretini yapıktan sonra, çekmeceyi koyduğu yerde buldu. Hiç dokunulmamıştı.
Orada türbeyi bekleyen türbedâra;
"Bu çekmece benimdir. Askere gitmeden önce emânet bırakmıştım. Şimdi alıyorum." dedi.
Türbedâr;
"Tabi, alabilirsen al. Çünkü ben, bir defâsında bu çekmecenin yerini değiştirmek istedim. Fakat bütün uğraşmalarıma rağmen yerinden bile oynatamadım. Bunda bir hikmet olduğunu düşünerek, bir daha elimi bile sürmedim."

Genç, çekmecenin yanına gelip, Hacı Bayram-ı Velî'ye teşekkür etti ve emânetini alarak köyüne döndü.

ALAY ETMENİN CEZÂSI

Gavs-ül-Memdûh hazretleri, bir gün dergâhın önünde otururken Abdürrahîm Efendiyi huzûr-ı şerîflerine çağırdı. Şam'a gidip gitmediğini sordu. O da;
"Gitmedim efendim" deyince;
"Şu tarafa bak bakalım ne göreceksin?" buyurdu.
İşâret ettiği yöne baktığında, yemyeşil bahçeleriyle, Şam'ın karşısında durduğunu hayretle gördü. Şam'ı merakla seyrettiğini gören Gavs-ül-Memdûh;
"Abdürrahîm! Boşi köyü buradan uzakta mıdır görülebilir mi?" buyurunca, rüyâdan uyanır gibi Şam gözlerinden silindi ve hocasına;
"O köy buraya uzaktır, görünmez efendim." diye cevap verdi.
Bunun üzerine;
"Doğu tarafına bak!" buyurdu.
O anda küçük bir tepenin yamacında kurulmuş olan Boşi köyü gözünün önüne geldi. O anda köyün bir kenarında, Gavs-ül-Memdûh'un talebelerinden birkaç tânesi oturmuş sohbet ediyorlardı. Köy bekçisi de yanlarında sırt üstü uzanmış yatıyor, talebelerle alay ediyordu.
Gavs-ül-Memdûh;
"Abdürrahîm! Bekçinin arkadaşlarınla alay ettiğini görüyor musun?" diye sordu.
O da;
"Görüyorum efendim. Eğer müsâade buyurursanız hemen hakkından geleyim." diye sordu.
Hocasının hiç cevap vermemesinden cesâretlenerek ayağını hızla bekçiye doğru salladı. Allahü teâlânın izniyle, ayağı bekçinin tam karnına isâbet etmiş ki, birden karnını tutmaya ve feryâd etmeye başladı. Bir daha vuracaktı, fakat Gavs-ül-Memdûh;
"Yeter yâ Abdürrahîm!" buyurunca, durdu.
Boşi köyü de gözünden kayboldu. Hocasının bu kerâmetlerine hayran kalmıştı.

Aradan on gün geçmişti. Boşi köyünün bekçisi, yüzü sarılı bir hâlde Gavs-ül-Memdûh'un huzûruna çıkarıldı. Ağzı sol kulağına kadar eğilmişti. Eğilen taraf kırış kırış olmuş, diğer tarafı da davul zarı kadar gerginleşmişti. Bu sebeple ne ağladığı ne güldüğü, ne de konuştuğu anlaşılıyordu. Zor konuşabilen bekçi;
"Aman yâ Hocam! Allahü teâlâyı zikreden talebelerinle alay ederken, birisi şiddetle karnıma vurdu. O anda bütün vücûdum hareketsiz kaldı. Ağzım da bu hâle geldi. Bundan böyle hatâmı anladım ve tövbe ettim. Ne olur beni affediniz ve ağzımın eski hâle gelmesi için duâ ediniz." diyerek ağladı.
Gavs-ül-Memdûh onun bu durumuna çok üzüldü. Merhamet edip ellerini kaldırarak duâ etmeye başladı. Sonra mübârek elini bekçinin yüzüne sürdü. O anda bekçinin ağzı, Allahü teâlânın izniyle eski hâline geldi.

Kaynak: Evliyalar Ansiklopedisi, İhlas Yayınları
https://merakli.yetkin-forum.com
mansare_muro_61
Üye
Üye
mansare_muro_61

Teşekkür Puanı : 5
Rep Puan : 2
İsim : del piero
Erkek
Ruh HaLi : ALay Etmenin Cezası Keyifs10
Takım : ALay Etmenin Cezası 7e88769fc29bba698776939fec849a75
MadaLyaLarım : ALay Etmenin Cezası 5015jc

MesajKonu: Geri: ALay Etmenin Cezası   ALay Etmenin Cezası Icon_minitimePtsi Şub. 09, 2009 5:49 pm

way be süperdi
http://herseyburada.yetkinforum.net
RebeL__AngeL
Prenses Mod
Prenses Mod
RebeL__AngeL

Teşekkür Puanı : 61
Rep Puan : 4
İsim : esmer bomba
İş/Hobiler : öqrenci
Kadın
Ruh HaLi : ALay Etmenin Cezası Melek10
Takım : ALay Etmenin Cezası 5ae02d2e4544801f0825b8425cf11013
MadaLyaLarım : ALay Etmenin Cezası I5vjtd

MesajKonu: Geri: ALay Etmenin Cezası   ALay Etmenin Cezası Icon_minitimeCuma Nis. 17, 2009 7:30 am

dinle aly olmz Suspect tşkler
мєяу´
Administrator
Administrator
мєяу´

Teşekkür Puanı : 3891
Rep Puan : 251
İsim : Merve
Kadın
Ruh HaLi : ALay Etmenin Cezası Agresi10
Takım : ALay Etmenin Cezası D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802
MadaLyaLarım : ALay Etmenin Cezası Ftzv9l

MesajKonu: Geri: ALay Etmenin Cezası   ALay Etmenin Cezası Icon_minitimePerş. Nis. 23, 2009 2:09 pm

RebeL__AngeL demiş ki:

Aynen ÖyLe wink
ßazı DeğerLerimiz Varki OnLarLa ALay Etmek Yerine, OnLarı KorumaLıyız Türkiye
https://merakli.yetkin-forum.com
SeRKaN
Üye
Üye
SeRKaN

Teşekkür Puanı : 0
Rep Puan : 0
İsim : SeRKaN
Erkek
Ruh HaLi : ALay Etmenin Cezası Aptal10
Takım : ALay Etmenin Cezası 3cfc6cbe9b5f994873e98f5d8805462f

MesajKonu: Geri: ALay Etmenin Cezası   ALay Etmenin Cezası Icon_minitimeCuma Haz. 12, 2009 3:07 pm

M - NefreT demiş ki:
RebeL__AngeL demiş ki:

Aynen ÖyLe wink
ßazı DeğerLerimiz Varki OnLarLa ALay Etmek Yerine, OnLarı KorumaLıyız Türkiye
bencede
ağlatma artık yeter
Üye
Üye
ağlatma artık yeter

Teşekkür Puanı : 8
Rep Puan : 0
İsim : semih
Erkek
Ruh HaLi : ALay Etmenin Cezası Uzuntu10
Takım : ALay Etmenin Cezası 5ae02d2e4544801f0825b8425cf11013

MesajKonu: Geri: ALay Etmenin Cezası   ALay Etmenin Cezası Icon_minitimePtsi Eyl. 28, 2009 3:05 pm

harika Allah razı olsun

ALay Etmenin Cezası
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tapusunu değiştirmeyene para cezası
» Nüfus Cüzdanını Kaybedene Para Cezası
» Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası