Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeRakLı Forum| MeRak Ettiğiniz herşey => Paylaşımın en meraklı adresi

AnasayfaAnasayfa  PortaLPortaL  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  İLetişim  

Eyvah babam Facebook'ta!

YazarMesaj
мєяу´
Administrator
Administrator
мєяу´

Teşekkür Puanı : 3891
Rep Puan : 251
İsim : Merve
Kadın
Ruh HaLi : Eyvah babam Facebook'ta! Agresi10
Takım : Eyvah babam Facebook'ta! D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802
MadaLyaLarım : Eyvah babam Facebook'ta! Ftzv9l

Eyvah babam Facebook'ta! Empty
MesajKonu: Eyvah babam Facebook'ta!   Eyvah babam Facebook'ta! Icon_minitimePaz Şub. 15, 2009 12:38 pm

Her yaştan ve meslekten insanın sosyalleştiği Facebook, aile ortamına da ev sahipliği yapıyor! Sitede arkadaşlarıyla sosyalleşen gençler, anne ve babalarının da üye olmasıyla beklenmedik durumlarla karşılaşıyorlar...
İnternet ortamının en sosyal sitesi Facebook, bin bir farklı yazıda her detayıyla ele alındı. Çeşitli başlıklar altında kurulan gruplar tartışma konusu oldu, burada başlatılan kampanyalar ses getirdi...

Ama her açıdan didik didik edilen Facebook haberlerinin sonu gelmiyor... Şimdi de gündemde Facebook'un açtığı ufak çaplı 'ailevi krizler' var. Malum, en havalı fotoğraflarımız ve yorumlarımızla varlığımızı gösterdiğimiz bu popüler ortamda sosyalleşmenin yaşı yok. Zira her yaştan ve her meslekten kullanıcı çevresini oluşturup gündelik hayatta sürdürdüğü sosyal hayatın bir benzerini de burada yaratıyor. Üstelik bu sanal ortama sadece genç jenerasyon değil anne-babalarımız, yenge-halalarımız, amca-dayılarımız ve her yaştan aile büyüğü de dahil oluyor. Gündelik hayatta çocuk-ebeveyn ilişkileri belirli bir sınır çerçevesinde yürürken, sanal bir ortamda aile büyükleriyle bu kadar içli dışlı olmak gençleri tedirgin ediyor mu? Ya da ebeveynler çocuklarının hayatını takip etmek için Facebook'u bir yöntem olarak kullanıyor mu? Bu sorularımızı gençlere ve 'Facebook'çu' ebeveynlere sorduk.

27 yaşındaki B.A. anlatıyor: 'Babam Facebook'a üye olmuş. Bana da sürekli olarak arkadaşlık daveti yolluyor bense kabul etmiyordum. Sonra ikimizin de üye olduğu bir gruba dahil olup bana oradan laf atmaya başladı, bir de bu yetmezmiş gibi grubun ismindeki imla hatalarını bulup bizi fırçaladı! Ne yapayım ben de utanç içinde gruptan tüydüm...'
Bir başka hikaye ise 20 yaşındaki D.A.'dan: 'Kaldığım yurdun müdürü beni arkadaş listesine eklemek istedi. Ayıp olmasın diye kabul ettim. Ama içki içerken çekilmiş fotoğraflarım var diye de içim huzursuzdu. Durumu kardeşime anlatırken babam da konuşmaya kulak misafiri oldu ve 'beni arkadaş olarak eklemiyorsun el alem ne düşünür diye dert ediyorsun' diyerek açtı ağzını yumdu gözünü.'

24 yaşındaki E.T.'nin ise aile büyüklerinin Facebook'a üye olmasıyla ilgili bir başka sıkıntısı var: 'Annem Facebook'a üye olduktan sonra listemdeki tüm erkek arkadaşlarımı incelemeye başladı. Sadece incelese iyi, beğendiklerini gösterip 'bu kimmiş, bak yakışıklıymış, işi gücü yerinde neden sevgili olmuyorsun?' gibi sorularla beni bunaltıyor.'

SAKLAYACAK BİR ŞEY YOK
Facebook'ta anne ve babalarıyla arkadaş olup şikayetlerini dile getirenlerin bir kısmı kimliğini açıklamaktan kaçınıyor. Ama konuyu daha rahat yaklaşanlar da yok değil...

25 yaşındaki halkla ilişkiler uzmanı Didem Ayberkin hem kendisinin hem de erkek arkadaşının ailelerinin Facebook'a üye olduğunu söylüyor ve anlatıyor: 'Annemle iki yetişkin olarak birbirimizin hayatlarına belirli ölçülerde müdahale ediyoruz ve herkes birbirinin fikirlerine saygı duyuyor. Onun da siteye üye olmasıyla ilgili bir tedirginliğim yok. Zaten çok kişisel bir durum olduğunda Facebook'tan yayın yapmamayı tercih ediyorum.'

26 yaşındaki etkinlik yöneticisi Ece Yörük ise 'Annemle aramızda mahrem bir mevzu olmadığı için Facebook'taki varlığı beni huzursuz etmiyor. Birlikte fotoğraflarımızı koyup, yorum da yapıyoruz' diyor. 48 yaşındaki anne Aysun Yörük ise 'Çocuklarım kaç yaşına gelmiş, onlar hakkında bilgi almak için bir siteye üye olmama gerek yok ki! ' sözleriyle Facebook'la olan ilişkisini özetliyor.

Annem hayatımı takip edebiliyor Öykü Korkut, 19 (Öğrenci)
Annem de Facebook'a üye olduğu için rahatlıkla özel hayatımda olan biteni görebilir mesela erkek arkadaşımla olan fotoğraflarımız ve onlara yapılan yorumları... Bu durum tabii ki pek hoş değil ama öte yandan ben şehir dışında okuduğum için annemle her gün görüşemiyoruz. Onun açısından Facebook sayesinde neler yaptığımı takip edebilmesi hoş bir şey. Tabii bir de fotoğraflarıma yaptığı ve kimi zaman utandırıcı olan 'kınalı kuzu' tarzında yorumlar var ki onlar da ayrı konu!

Profilime sansür uyguluyorum Cemre Akkartal, 26 (Editör)
Facebook'u genellikle arkadaşlarımla fotoğraf paylaşmak için kullanıyorum. Doğal olarak sitedeki fotoğraflarımın genelde eğlenirken çekilmiş oluyor. Babamın kasti bir şekilde benim neler yaptığımı takip etmediğini biliyorum. Ancak sitenin yapısı gereği her şeyi haber vermesinden huzursuz oluyordum ve bu nedenle babamın bazı albümlere erişimini engelledim. Böylece yorumlarda da daha rahat davranabiliyorum. Sadece babamın değil, listemde olan diğer aile büyüklerinin ve bazı iş arkadaşlarımın da attığım her adımı bilmelerine gerek yok. Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına profilime böyle ufak bir sansür uyguluyorum.

Çocuklarım Facebook arkadaşlarım Atila Akkartal, 65 (Muhasebeci)
Facebook hakkında basında çıkan haberler beni çok heveslendirmişti. Zannettim ki uzun yıllardır göremediğim bütün arkadaşlarıma kavuşacağım. Ama nerede... Profilime en ince ayrıntısına kadar yazmış olmama rağmen okul ve iş hayatımdan hiç kimseye ulaşamadım. Kendime haksızlık etmeyeyim, 10'a yakın siteye üyeyim, web sitem bile var. Demek suç bende değilmiş diye düşünüyorum! Arkadaş listemde kızım, oğlum ve yeğenlerim de var. Çocuklarımın tanışamadığım arkadaşları ile Facebook sayesinde tanışmış oluyorum. Siteyi her açtığımda onların sayfalarındaki değişikliklere bakıyorum. Kendilerini kontrol etmek gibi bir niyetim asla olmaz, onlar benim aynı zamanda Facebook arkadaşlarım oluyor.

Facebook'u herkes öneririm Maide Gül Göbelez, 51 (Emekli müzik öğretmeni)
UZUN süredir göremediğim sevdiklerimin hayatlarından bazı anları paylaşmak çok hoş. Facebook'a kızım da üye ama ona her zaman güvendiğim için niyetim sanal ortamda onu takip etmek değildi. Yazdığı yazıları Facebook üzerinden takip ediyor, bu şekilde daha çabuk ulaşabiliyorum. Aramızda bilgi alışverişi bile oluyor ki bu da bana ayrı bir keyif veriyor. Çok fazla aylaklaşmadan, Facebook'ta takılmayı herkese önerebilirim.

Arkadaşlarım da annemle arkadaş Özge Ç. Denizci, 27 (Müzik yazarı)
Annem Facebook'a üye olduğunu söylediğinde biraz şaşırmıştım. Ama o heyecan içindeydi. Kendine ait bir sayfası vardı onu 'daha güzel nasıl yapabilirim' diye uğraşıyordu. Geçenlerde annemi tanımayan arkadaşlarım bile 'annemle ne kadar benzediğimizi' söyledi! Meğer annem ikimize ait bir fotoğraf koymuş... Bir ara Facebook hesabımı askıya almama en çok üzülen de annem oldu. Uzun bir mail yazmış bana: 'Çok güzel şeyler paylaşıyoruz neden kapattın?' diye...

Akşam Gazetesi
https://merakli.yetkin-forum.com

Eyvah babam Facebook'ta!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Arka Sıradakiler Soundtrack-Babam