Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeRakLı Forum| MeRak Ettiğiniz herşey => Paylaşımın en meraklı adresi

AnasayfaAnasayfa  PortaLPortaL  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  İLetişim  

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM]

2 posters
YazarMesaj
мєяу´
Administrator
Administrator
мєяу´

Teşekkür Puanı : 3891
Rep Puan : 251
İsim : Merve
Kadın
Ruh HaLi : Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] Agresi10
Takım : Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802
MadaLyaLarım : Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] Ftzv9l

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] Empty
MesajKonu: Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM]   Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] Icon_minitimePtsi Haz. 08, 2009 9:47 am

İlk Yöntem. : Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak.

Gerekenler.

1. Sata driverları: Buradan sata driverlarını indirin. İndirdiğiniz driveri d diskinde sata driver isimli bir klasöre açın.
  2. Windows Xp: Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları d diskinde xp isimli klasöre kopyalayın.
  3. Nlite programı : Buradan. yada buradan indirebilirsiniz.
  4. Bu adım sadece xp kullananlar için geçerlidir. Eğer kurulu değilse .net framework'ü indirip kurun. (Gelen sayfada download'a basın)
  5. Yeni xp yi yazabilmek için bir adet boş cd.
Uygulama (yazıyla anlatım).

1. nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
  2. Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
  3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
  4. Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
  5. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
  6. Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.
  7. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
  8. İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
  9. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve deyin.
  10. Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.
Uygulama (resimlerle anlatım)

1. nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
    Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] File
    1. Türkçe yapma.jpg (129.56 KB) 54599 defa görüntülendi
  2. Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz xp klasörünü gösterin. Devam'a basın.
    Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] File
    2. Xp kurulum dosyalarını gösterme.jpg (135.91 KB) 54539 defa görüntülendi
  3. Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
  4. Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
    5. nlite sürücü ekleme ve iso kurma.jpg (153.81 KB) 53594 defa görüntülendi
  5. Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, d diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
    6. nlite sata sürücü seçimi.jpg (118.4 KB) 52934 defa görüntülendi
  6. Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.
    6.sata sürücüleri ekleme.jpg (65.34 KB) 47741 defa görüntülendi
  7. Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
  8. İlk taktığınız xp cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
  9. Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, cd için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve yazdır deyin.
    9. nlite cd yazma.jpg (179.24 KB) 52066 defa görüntülendi
  10. Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows xp cdniz hazır.
2. Yöntem. Biostan sata özelliğini kapatmak. ve xp yi kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak. Ben birinci yöntemi. öneriyorum. Ama gene de başka bir yol daha olduğunu görmeniz için aşağıdakini yazdım.

1. Toshiba marka notebooklar için bunu, diğer bütün notebook ve pc ler için bunu indirin. şifre "www.notebook.gen.tr" dir.
  2. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın.
  3. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
  4. Windows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır. Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
  5. Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
  6. Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
  7. Disketi var seçeneğini seçin ve az önce kopyaladığınız dosyaların olduğu klasörü gösterin. 2 dosyadan iachi olanı seçin. İlerleyin.
  8. Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) i seçin.
  9. Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.
  10. Yeniden başladığında hata verecektir. Sebebi ise biosta sata'nın kapatılmış olmasıdır. Bios'a girin ve sata özelliğini aktif hale getirin. Böylece sata hdd kullanan bir windows xp işletim sisteminiz olacaktır.
  11. Yeniden başladığında windows normal olarak açılacaktır. Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın. IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Yanında sarı bir ünlem işareti olan "Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller" seçeneğine sağ tıklayıp güncelle diyin. İndirmiş olduğunuz sata sürücü klasörünü tekrar gösterin. Otamatik olarak yükleyip tekrar başlamasını isticektir. Açılış sırasında biostan tekrar sata özelliğini açın.

Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.
Etiketler: disk bulunamadı. Sata disk bulunamadı. sata driver. sata sürücüsü. anakart sata driver. notebook sata driver. notebook disk bulunamadı.
https://merakli.yetkin-forum.com
cevapsız
Üye
Üye

Teşekkür Puanı : 3
Rep Puan : 1

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] Empty
MesajKonu: Geri: Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM]   Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM] Icon_minitimePerş. Eyl. 24, 2009 8:48 pm

eline sağlık

Windows xp kurarken yaşanan Sata hdd sorununa kesin çözüm. [CAPSLİ ANLATIM]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Office 2007'yi Etkinleştirmek Kesin Çözüm
» Windows 8'e kesin cevap
» TOR- Ip Adresinizi Gizlemek İçin ( Program + Resimli Anlatım+Video Anlatım)
» işte istenmeyen tüylere doğal çözüm
» Windows İn The House(DJ Windows)