Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MeRakLı Forum| MeRak Ettiğiniz herşey => Paylaşımın en meraklı adresi

AnasayfaAnasayfa  PortaLPortaL  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  İLetişim  

Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası

YazarMesaj
мєяу´
Administrator
Administrator
мєяу´

Teşekkür Puanı : 3891
Rep Puan : 251
İsim : Merve
Kadın
Ruh HaLi : Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası Agresi10
Takım : Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası D1e2ee3fede4072d5e25570324a07802
MadaLyaLarım : Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası Ftzv9l

Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası Empty
MesajKonu: Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası   Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası Icon_minitimePerş. Eyl. 03, 2009 12:50 pm

Elazığ Karakoçan'daki Koçyiğitler Piyade Taburu'nda 17 Ağustos'ta bir teğmenin, 'ceza olsun' diye bir askere verdiği pimi çekilmiş el bombasının patlaması sonucu 4 askerin şehit olması Türkiye'yi acıya boğarken, Şanlıurfa'da yine mantıksız şekilde cezalandırılan iki asker diri diri yanmaktan son anda kurtuldu.

Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası Asker

Türkiye, Elazığ'da sorumsuz bir teğmenin neden olduğu faciada 4 askerini şehit vermenin acısını yaşarken, Şanlıurfa'da bir uzman çavuşun verdiği mantık dışı cezada yangın kuyusuna atlamaya zorlanan iki er yaralı kurtuldu.

Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndaki olay, Elazığ'daki faciadan 2 gün sonra 19 Ağustos'ta meydana geldi. Acemi eğitimlerini tamamlayarak 15 Ağustos'ta 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na gelen Adanalı er Osman Boran ile Ağrılı er Cüneyt îlgün, kuru otları toplamakla görevlendirildi. İddiaya göre Uzman Çavuş C.A., iki askere, askeri araca yüklenerek başka bir yere taşınan kuru otları, içinde ateş yanan kuyuya atmalarını istedi.

'BANA İŞİMİ ÖĞRETME'

İddiaya göre iki er, askeri aracın kuyuya çok yaklaştığını, otları atmaları halinde birden alevlerin yükselip aracın yanabileceğini söyledi. Buna öfkelenen Uzman Çavuş C.A., "Bizim işimizi bize mi öğretiyorsunuz, otları kuyuya atın, yemeğe gideceğiz daha" dedi. Verilen emir üzerine iki er, otları kuyuya atınca birden yükselen alevler askeri aracın brandasını tutuşturdu. Alevler arasında kalan erler kaçmaya çalışırken yangının sürdüğü kuyuya düştü. Diri diri yan¬maktan arkadaşları sayesinde kurtulan erler Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

"CİNAYETE TEŞEBBÜS"

Erlerden Osman Boran'ın babası Halil ve annesi Keziban Boran, olayın kendilerine hastanedeki bir hizmetli tarafından telefonla bildirildiğini belirtti. Baba Halil Boran, "Oğlum ölümle mücadele veriyor hiçbir askeri yetkili bizi arayıp da ne olup bittiğini bildirmiyor. Olayı saklamaya çalışıyorlar. Kaza süsü verilmek isteniyor. Uzman çavuş çocuklarımızın yangın kuyusunda ölmeleri için adeta emir vermiş. Bu bir cinayete teşebbüstür" diyerek Genelkurmay Başkanlığı'na ve Milli Savunma Bakanlığı'na şikayet mektubunu postayla gönderdi.

Boran, olayla ilgili soruşturma yapılmadığını ve eğitim zayiatı olarak kayıtlara geçirildiğini, uzman çavuş C.A.'nın ise yıllık izne ayrıldığını öne sürdü.

Şanlıurfa'daki ilk müdahalenin ardından sevk edildikleri Diyarbakır Askeri Hastanesi'nde tedavileri süren iki askerin önümüzdeki hafta taburcu edileceği belirtildi.

'TEĞMENİN YAPTIĞI TAM CAHİLLİK'

KUZEY Irak, Gabar ve Cudi Dağları gibi teröristlerle sıcak çatışmaların yaşandığı bölgelerde Özel Kuvvetler Tim Komutanı olarak görev yapan emekli Yüzbaşı Abdullah Ağar, Elazığ'da nöbette uyuyan askeri, eline pimi çekilmiş el bombası vererek cezalandıran ve faciaya neden olan teğmeni "cahil" olarak nitelendirdi.

İLK KEZ DUYDUM

Ordu geleneğinde böyle bir cezalandırmanın olmadığını söyleyen Ağar, "İlk kez böyle bir ceza duyuyorum. Askerin canını riske atacak ceza verilmez. Asker bombanın maşasını ne kadar tutabilir ki? Elini sürekli kastığından parmaklarının gevşediğini bile hissetmeyebilir. Teğmenin yaptığı tam bir cahillik" dedi. Ağar, nöbette uyuyanlara verilen cezalan şöyle sıraladı:

CEZA MOTİVE ETMELİ
"Nöbette uyumanın cezası İç Hizmet Kanunu'na göre 7 gün hapistir. Ayrıca uyuyan asker birliğin önüne çıkartılır. 'Bu asker uyuyarak kendisinin ve sizin canınızı tehlikeye attı' diye ifşa edilir, azarlanır. Güneydoğu koşullarında hapis cezası pratik olmayacağı için komutan nöbette uyuyana kızar, bağırır çağırır. Hatta tokat atan bile olur. Ama bu da çok tercih edilmez, çünkü cezanın mümkün olduğunca motive edici olması gerekir. Nöbeti ayakta tutar, 4 saat yerine 6 saat nöbet tutar, tuvalet temizlettirilir, duvar ördürülür ya da bir yer kazdırılır."

Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası Ym_asker_k

(Habertürk)
https://merakli.yetkin-forum.com

Askere "bana işimi siz mi öğreteceksiniz" cezası
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bu Aslan Gerçekten "Miyav" Dedi: "2 - 5"
» ALay Etmenin Cezası
» Tapusunu değiştirmeyene para cezası
» Nüfus Cüzdanını Kaybedene Para Cezası
» Yasaksın bana